Čo sa dialo v ŽNO Žilina v čase rekonštrukcie našej webstránky

Tak ako sme Vám sľúbili koncom augusta pri spustení našej vynovenej webstránky, vrátime sa k niektorým akciám, ktoré sa konali v čase, keď naša webstránka bola v rekonštrukcii.

V apríli sa uskutočnila slávnosť pri príležitosti sviatku Pesach, v rámci ktorej sme si pripomenuli tradície typické pre tento sviatok – čítanie z Haggady, konzumácia typických jedál – macesu, pokrmy na sederovej mise, tradične výborná Golden jojch s macesovými guličkami pripravená našimi členkami.

Dňa 23.4.2017 o 10. hod. sme privítali na mieste vzniku Správy Vrbu a Wetzlera, v bývalom židovskom starobinci na Hollého ulici v Žiline, šesť ultramaratóncov, ktorí v rámci projektu Kroky na hrane prekonali trasu identickú s tou, ktorou išli Vrba a Wetzler, za menej ako 40 hodín. Inšpirovali sa už tradičným podujatím a to Memoriálom Vrbu a Wetzlera.

V polovici mája (12.5.2017) bola slávnostne otvorená takmer zrekonštruovaná Nová synagóga. Roky práce na obnove jedinečnej stavby minimálne európskeho významu nadšencov z Truc sphérique sa končia. Na slávnostnom otvorení  zaznela skladba, kde hudobníci zaspievali viac ako 2800 mien tých, ktorí prispeli na opravu tejto pamiatky.

Koncom júna sa uskutočnilo tradičné Stretnutie rodákov (opäť za bohatej účasti hostí z domova a zahraničia) a Tryzna za umučené židovské obete II. svetovej vojny. Pred Stretnutím rodákov bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa na budove bývalej telocvične Maccabi v Žiline (dnes v nej sídli bábkové divadlo). Pre dôstojný priebeh Tryzny sme začiatkom júna uskutočnili brigádu na židovskom cintoríne, kde sme upratovali Ceremoniálnu halu a aj samotný cintorín.

Účastníkov Memoriálu Vrbu a Wetzlera, z dôvodu veľkého záujmu, bolo nutné rozdeliť  do dvoch turnusov a tak sme ich privítali v Žiline tento rok až dvakrát a to v júli a v auguste. Podujatie vyvrcholilo na mieste vzniku Správy Vrbu a Wetzlera na Hollého ulici v Žiline. Pre obe skupiny bol večer pripravený slávnostný program v Novej synagóge. Augustového slávnostného programu sa zúčastnila aj Gertrud Friedmannová (sesternica Ety Wetzlerovej), ktorá nosila jedlo Vrbovi a Wetzlerovi do budovy na Hollého ulici v Žiline v čase, keď tu bola, na základe ich výpovedí, spisovaná Správa Vrbu a Wetzlera.