Kniha Manželka nacistického dôstojníka

Edith Hahnová Beerová, Susan Dworkinová: Manželka nacistického dôstojníka

Edith Hahnová bola šikovná mladá žena z Viedne, keď ju gestapo odvlieklo do geta a potom aj do otrokárskeho pracovného tábora. Keď sa po mesiacoch vrátila domov, vedela, že bude prenasledovaná, a tak sa skryla a neskôr sa s pomocou kresťanských priateľov presťahovala do Mníchova ako Greta Denner. Maskovaná novou identitou sa zoznámila s nacistickým dôstojníkom Wernerom Vetterom, ktorý sa do nej zaľúbil. Aj napriek jej odmietaniu a neskoršiemu priznaniu sa, že je židovka, sa s ňou oženil a tajil jej skutočnú identitu.
V krutých detailoch si Edith spomína na život v neustálom a paralyzujúcom strachu.
Hovorí o tom, ako nemeckí vojaci často vyšetrovali jej pôvod a pôvod jej rodičov. Prezrádza, že počas pôrodu odmietla akékoľvek lieky a tlmiče bolestí, aby pod sedatívami nič o svojej minulosti neprezradila. Keď jej manžela zatkli Sovieti, bol jej domov do tla zbombardovaný a ona sa musela skrývať, kam sa len dalo, kým ruskí vojaci znásilňovali ženy na ulici.
Aj napriek neustálemu riziku vytvorila Edith výnimočný záznam prežitia. Zachovala každý dokument (niektoré sú zahrnuté aj v tejto knihe), ako aj fotografie, ktoré spravila vo vnútri táborov. Teraz sú tieto fotografie súčasťou kolekcie v Holocaust Memorial Museum vo Washingtone D.C.

Knihu vydalo vydavateľstvo Motýľ.