Nové knihy

Denisa Fulmeková: Doktor Mráz

Píše sa rok 1939 a právnik Albert Mráz nájde v prorežimnom Gardistovi článok, v ktorom je hlavnou postavou on sám. Anonymný autor píše o prekrstenom židovskom advokátovi, ktorý si zmenil meno na Mráz, aby mohol naďalej bohatnúť na úkor Slovákov. Mráz okamžite pochopí, že toto bude pravdepodobne len začiatok poľovačky na jeho rodinu. Začína sa boj o prežitie, rovnaký ako viedli desaťtisíce rodín s podobným osudom počas trvania vojnového slovenského štátu. Kniha Denisy Fulmekovej mapuje genézu krutosti a boja o moc, túžbu obyčajných ľudí zbohatnúť a vlastniť majetok niekoho druhého, protekcionizmus slovenského vojnového režimu i nenávisť medzi samotnými uzurpátormi moci. Hoci sú dejisko príbehu a osudy vymyslené, Fulmekovú inšpirovali skutočné udalosti zachytené na stovkách strán archívnych dokumentov, ktoré preštudovala. Pútavo vyrozprávaný príbeh autorky úspešnej knihy Konvália potvrdzuje, že keď sa po rozpútaní nenávisti a násilia počítajú straty, vojna víťazov nemá.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart.


Rena Kornreich Gelissen: Sestrin sľub

Skutočný príbeh o prvom transporte do Osvienčimu.

Rena ušla z Poľska pred nacistickým terorom k strýkovej rodine na Slovensko, do Humenného.

Aj tu však židov začali zhromažďovať. Tentoraz sa jej uniknúť nepodarilo. S takmer tisíckou mladých židovských dievčat a žien ju napchali do dobytčích vagónov a odviezli do Osvienčimu.

Sestrin sľub je výnimočným a skutočným príbehom poľskej židovky Reny, ktorá sa ocitla v prvom transporte zo Slovenska, o krutostiach, ktoré nacisti páchali na nevinných ženách z okupovanej Európy, no najmä o každodennom boji o prežitie. Prekonávať útrapy Rene pomáhal aj sľub sestre Danke, že budú bojovať o každý deň života, alebo spolu zomrú.

Knihu vydalo vydavateľstvo Motýľ.


František Emmert: Holocaust

Masovou vraždu šesti milionů evropských Židů spáchanou v letech 1941 až 1945 dnes nazýváme holocaust. Němečtí nacisté tehdy chtěli z pouhé rasové nenávisti a pocitu vlastní nadřazenosti vyhladit všechny osoby židovského původu v dosahu jejich moci, včetně nejmladších dětí. Nikdo nesměl přežít. Vraždění bylo organizováno s úřednickou precizností a systematičností, až nabývalo těžko uvěřitelné podoby téměř průmyslového procesu. Vše bylo dopředu promyšleno, propočítáno, naplánováno a postupovalo se přesně podle předem schváleného harmonogramu. Holocaust byl přitom pouze tragickým vyvrcholením zesilujícího pronásledování, ponižování, okrádání, vyhánění a živelného vraždění Židů nacistickým režimem již od jeho nástupu k moci v Německu v roce 1933. Graficky nadstandardně zpracovaná publikace předního českého historika Františka Emmerta přehlednou formou mapuje všechny stěžejní události spojené s holocaustem i předchozím pronásledováním Židů v období nacismu a druhé světové války. Součástí knihy je více než dvě stě unikátních fotografií a reprodukcí dobových dokumentů.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Mladá fronta.