Pozvánka na osadenie Stolpersteine v Žiline

Pozývame na ceremoniálne osadenie prvých Kameňov zmiznutých (Stolpersteine) v Žiline. Stretneme sa v piatok o 16,00 hod. v kaviarni Novej synagógy so známym etnológom a judaistom Petrom Salnerom. Jeho rodinný príbeh ukrýva tajomné prepojenie so žilinskou rodinou Hornovcov. Tých v jeseni 1944 deportovali do koncentračného tábora Osvienčim a zavraždili. Po diskusii sa prejdeme spoločne na Mariánske námestie 4, kde Hornovci bývali. Tam do chodníka pred domom ceremoniálne uloží pamätné Stolpersteine študent umenia Martin Bízik. Môžete priniesť sviečku alebo kvet na pamiatku obetí fašistov.
Kamene zmiznutých (Stolpersteine) pripomínajú a ctia pamiatky obetí fašistov, ktorými boli odbojári, politickí protivníci, Rómovia, ale najčastejšie Židia. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, rok narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia). Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.
Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 100-tisíc Stolpersteine v 27 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko. Žilina sa tak stáva súčasťou najväčšieho pamätníka na svete (tak nazýva túto iniciatívu Wikipédia).
Zároveň si pripomíname 10 rokov Kameňov zmiznutých na Slovensku.
#zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli.