Pripravované knihy z vydavateľstva Marenčin PT

Róbert Bornstein: Záblesky v temnote – Prvých 23 rokov môjho života

Róbert Cvi Bornstein sa narodil 23. 2. 1926 v Prešove v nábožensky založenej, ale moderne zmýšľajúcej židovskej rodine. Tam prežíva detstvo i mladosť. Ako dvanásťročný sa Robi zapája, spolu s väčšinou židovských spolužiakov na gymnáziu, do skautského sionisticko-socialistického hnutia HaŠomer HaCair (Mladý strážca). V roku 1940 je z gymnázia ako Žid vylúčený. Na jar 1942, keď na Slovensku začínajú deportácie židovskej mládeže do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov v Poľsku, prechádza Robi Bornstein v Prešove do ilegality. Neskôr, v máji 1944, keď sú Židia donútení opustiť východné Slovensko, sa Robi pridáva k rodičom a dedovi Knellerovi, ktorí sa sťahujú do Nitry. Po vypuknutí SNP sa lúči s rodičmi a pridáva sa k povstaniu. Krátko potom sa deportácie obnovujú, obaja rodičia sú zaistení a tragicky zomierajú: matka v Osvienčime a otec v tábore Gleiwitz II, pri Gliwiciach. Tragicky zahynie i dedo Kneller. Po potlačení povstania a rozpustení jednotky Žula, sa Robi vracia do Prešova, kde sa mu dostáva neobyčajnej pomoci niekoľkých Prešovčanov, rodín i jednotlivcov. Je však nútený znovu utiecť z mesta a dostáva sa do Bratislavy. Tam sa skrýva spolu s príbuznými v jednom byte. Pri jednej z vychádzok z tohoto úkrytu ho chytia , ale cestou na veliteľstvo gestapa sa mu podarí utiecť a do úkrytu vrátiť. Štvrtého apríla 1945 Bratislavu oslobodzuje Červená armáda a Robi sa dožíva slobody. Cestou z Bratislavy do Prešova ho hnutie HaŠomer HaCair v Maďarsku požiada o pracovnú spoluprácu , z ktorej sa vracia do Prešova až po 7 mesiacoch. Je poverený vedením skupiny hnutia v Prešove a zároveň sa pripravuje na externú maturitu, ktorú s úspechom absolvuje v lete 1946. Potom pokračuje v činnosti v hnutí, a končí ako generálny tajomník HaŠomer HaCair v Československu. Po dvojročnej činnosti, na jeseň 1949 emigruje do Izraela. Po príchode sa pridáva ku kibucu, ktorého spoluzakladateľom bol ešte v ČSR. V roku 1954 opúšťa kibuc, sťahuje sa do Tel Avivu, pracuje a večerne študuje práva. Úspešne končí štúdiá a stáž a 29.10. 1965 sa stáva členom advokátskej komory. Ožení sa, narodia sa mu dvaja synovia. Má dnes 4 vnukov, ktorí sú jeho najväčšou pýchou i potešením.

Prvých 23 rokoch prežíva Róbert Cvi Bornstein na niekoľkých miestach na Slovensku, ale i v iných krajinách, za neustále sa meniacich politických režimov, v časoch nebezpečných a napínavých. Počínajúc šťastným detstvom v Prešove, v kruhu milujúcej rodiny v čase demokratickej prvej republiky, cez členstvo v skautskom sionisticko-socialistickom hnutí HaŠomer HaCair, čiže Mladý strážca , až k učňovskému roku po násilne prerušených gymnaziálnych štúdiách, od rozpadu republiky československej cez založenie klérofašistického slovenského štátu až k účasti na SNP , prechodu k životu v ilegálnych úkrytoch pred i po povstaní, strate rodičov za tragických okolností až napokon, po konci vojny , k ďalšej činnosti v hnutí HaŠomer HaCair v Maďarsku a Československu, ktoré vrcholí repatriáciou v roku 1949 do Izraela.

Predpokladaný dátum vydania knihy je koniec júla 2020. Dátum vydania knihy sa môže posunúť v závislosti od vývoja pandémie Covid-19.


Blanka Soukupová: Židé v českých zemích v masarykovské první republice

Doc. PhDr. Blanka Soukupová, CSc., etnoložka a historička, přednáší na Univerzitě Karlově. Ve své odborné práci se zaměřuje na výzkum národních a menšinových identit a projevy intolerance (antisemitismus). Dále se věnuje výzkumu středoevropského města, ale i dějinám oboru (v časovém rozmezí od poloviny 19. století do současnosti). Je autorkou nebo editorkou několika desítek knih.

Vo vydavateľstve Marenčin PT jej už vyšla kniha Židé v Českých zemích po šoa.

Predpokladaný dátum vydania knihy je začiatok októbra 2020. Dátum vydania knihy sa môže posunúť v závislosti od vývoja pandémie Covid-19.