Zdravie a choroby

Židovský humor

 Zdravie

 

Chorý rabín
Chorý rabín dostal v nemocnici veľkú kyticu kvetov po zložitej operácii s prianím rýchleho uzdravenia s nasledovným textom:
„Drahý rabi, celá naša obec Vám praje rýchle uzdravenie v pomere hlasov 212 za, 74 proti.“
Zložitá operácia
Starý Moritz sa dlhé roky tešil dobrému zdraviu, ale nakoniec ho choroba tak či tak dostihla a musel sa podrobiť komplikovanej, životu nebezpečnej operácii. Keďže jeho syn bol doktor, trval na tom, aby ho operoval on. Tesne pred operáciou, už na operačnom stole, pred podaním anestézie, ešte poťahal syna za plášť a hovorí mu:
„Syn môj, viem, že je to náročná a ťažká operácia, ale chcem, aby si aj ty vedel, že keď to nedopadne dobre, tak si to neber za vinu. Stať sa môže hocičo, ale neboj sa, ak by som to neprežil, tvoja mama sa nasťahuje ku vám a už bude s vami bývať až do konca života, nech jej B-h dá dlhého zdravia.“
Boľavý chrbát
Ráchel a Sára navštívili Rebeku, ktorá ležala pripútaná na lôžko s boľavým chrbtom. Keď k nej prišli, pustili sa do nariekania, aké to musí byť strašné celý deň ležať v posteli, bez možnosti akéhokoľvek pohybu, a keďže ju chceli utešiť tak jej navrhli:
„Drahá Rebeka, srdiečko, oj, oj, ako ti musí byť ťažko, budeme na teba stále myslieť a každý večer sa za teba pomodlíme.“
Rebeka sa zamyslela a hovorí :
„Ďakujem za ochotu, ale mohli by ste radšej každý večer prísť navariť a upratať, modlenie si zoberiem na starosti sama.“
Pamäť
Moritz navštívil doktora a sťažuje sa:
„Pán doktor, čím ďalej, tým viac zabúdam. Čo s tým mám robiť?
„Porozmýšľam, ale budete musieť zaplatiť dopredu.“
Bolesť hlavy
Lea prišla k rabínovi so strašnou bolesťou hlavy. Začala mu vysvetľovať, aká je utrápená, kto všetko jej ubližuje, ako ju nemá nikto rád a nič sa jej nedarí. Rabín sa za celú hodinu nedostal ani na chvíľu ku slovu, až zrazu Lea hovorí:
„Rabi, zázrak, vaša svätá prítomnosť ma vyliečila, bolesť hlavy je preč.“
„Nie, Lea, mýliš sa, nie je preč, mám ju ja.“
Posledné mesiace života
Moritz absolvoval rozsiahle vyšetrenia v nemocnici, a keď boli všetky hotové a vyhodnotené, zavolal si ho doktor a takto mu hovorí:
„Moritz, Moritz, nepoteším ťa, zostáva ti maximálne šesť mesiacov života.“
Moritz ostal ako obarený, chvíľu rozmýšľal a napokon hovorí:
„Hm, to vám ani nezaplatím účet za tie vyšetrenia.“
„Tak dobre, nechávam ti teda ešte rok života.“