Príhovor primátora Žiliny – tryzna 2009

Vážené dámy a páni, vzácni hostia,

len pár krokov od tohto pamätníka nám pred očami zarastá história. Mnohí Žilinčania ani nevedia, niektorí dokonca nechcú vedieť, že neďaleko stáli baraky jedného z piatich zberných táborov Slovenska. Desiatky vypravených vagónov zo Žiliny do Osvienčimu sú realitou.

Pred faktami histórie nemôžeme cúvnuť. Musím pripomenúť, že Slovensko bolo jediným neokupovaným štátom počas 2. svetovej vojny, ktorý veľmi aktívne od marca 1942 do októbra 1942 pristúpil k likvidácii Židov. Nejde len o mrazivé čísla, ide o tragické historické udalosti, kedy ľudia zabudli na svoju ľudskosť. Táto história zostane hlboko vrytá do osudov miliónov ľudí, ktorí zahynuli alebo zažili tragédiu druhej svetovej vojny a holokaustu. Tragédiu napokon zakúsili mnohí z vás, ktorí tu teraz stojíte. Veľa z vás navždy stratilo svojich blízkych.

Okrem hrôz chcem však hovoriť aj o nádeji. Chcem pripomenúť napríklad odpor slovenského obyvateľstva voči deportáciám. Aj keď na druhej strane musím konštatovať, že do dnešnej doby sa bohužiaľ na tejto planéte stále stretávame s prípadmi otvoreného násilia, antisemitizmu, rasizmu a čo je najhoršie, aj s genocídou.

Preto je našou najväčšou zodpovednosťou aktívne konať a rázne sa postaviť proti akýmkoľvek činom namiereným voči základom ľudskosti. Je to úlohou a zodpovednosťou nielen politikov, ale každého z nás. Považujem za naozaj dôležité, a možno je to ešte dôležitejšie ako stavať pomníky, aby sme ľudskosť, úctu, súcit a toleranciu neustále dokazovali skutkami.

Keď hovorím o nádeji, dovolím si ako primátor tohto mesta spomenúť niekoľko konkrétnych príkladov týkajúcich sa Žiliny. Poslanci mesta v januári 2009 pri príležitosti osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline ocenili aj žilinskú rodáčku Magdalénu Robinsonovú, o ktorej urobili dokumentárny film práve Žilinčania.

Na filme Nedodržaný sľub sa významne podieľali Žilinčania. Výstava Vagón zaznamenala v Žiline nečakaný záujem, preto ju sme ju v Žiline, ako v jedinom meste na Slovensku, uviedli ešte raz. Na jeseň bude vďaka spolupráci s Múzeom SNP priamo na Hlinkovom námestí nainštalovaná ďalšia výstava fotografií o Slovenských transportoch. Onedlho uzrie svetlo sveta jedinečná a do hĺbky spracovaná publikácia týkajúca sa histórie židovstva, v ktorej majú opäť prsty Žilinčania. Pred pár dňami v kultúrnom centre Stanica-Záriečie odznel s veľký ohlasom vynikajúci koncert chasidských piesní. Veľmi aktívna je aj Židovská náboženská obec v Žiline.

Toto svedčí o tom, že v Žiline a na Slovensku, a to aj napriek mnohým negatívnym signálom, žije množstvo ľudí, ktorí nedávajú pred historickými skutočnosťami hlavu do piesku a prihovárajú sa s ľudským posolstvom súčasnému postmodernému človeku. Všetkým týmto ľuďom patrí naša vďaka a úcta. Preto si dovolím tvrdiť, že mám nádej, aby sa neopakovali ľudské zlyhania v akejkoľvek forme. Samozrejme, som hrdý na to, že mnohí Slováci sú skutočne „SPRAVODLIVÍ MEDZI NÁRODMI“.

V tejto chvíli bolo dosť slov, slová neobsiahnu spomienky a všetko utrpenie, preto prosím o minútu ticha.

Ivan Harman