Recepty na Pesach

Pesach

 

Pesach je z pohľadu jedla špecifickým sviatkom. V prvom rade je počas celého sviatku Pesach zakázané konzumovať jedlá, ktoré obsahujú niečo kvasené, na pamiatku odchodu Hebrejov z Egypta, keď nestihol vykvasiť chlieb. Typickým a asi najznámejším pokrmom obdobia Pesachu je maces (nekvasené pečivo v tvare obdĺžnikových alebo kruhových plátkov), ktorý však samozrejme nie je jediným pokrmom tohto sviatku. Významnou je najmä sederova večera na začiatku tohto sviatku, ktorá sa skladá z jedál symbolizujúcich udalosti súvisiace s odchodom z Egypta. Podrobnejšie o sviatku Pesach, ako aj o sederovej večeri, sa dočítate na stránke Pesach .

 

Charoset

[parve]

Charoset je súčasťou sederovej večere, ktorá symbolizuje hlinu, z ktorej Hebrejci stavali stavby počas otroctva v Egypte. Je, dá sa povedať, jedinou súčasťou kombinovaného sederového taniera, ktorá potrebuje recept, aj keď veľmi jednoduchý.

 

2 ks ošúpaných jabĺk, nastrúhaných na jemno
1 šálka vlašských orechov, nasekaných na malé kúsky
½ šálky vína (víno pridávame postupne podľa hustoty charosetu)

 

Jablká zbavíme šupy a na strúhadle jemne nastrúhame (ak použijeme plastové strúhadlo namiesto kovového, zachováme v jablkách viac vitamínov). Očistené vlašské orechy posekáme nadrobno a zmiešame s nastrúhanými jablkami. Postupne primiešavame víno podľa chuti a hustoty zmesi.

 

Goldene jojch (Zlatá kuracia polievka)

[mäsové]

Kuracia polievka je jedným z jedál pesachového stola, avšak pre svoju vynikajúcu chuť, jednoduchosť prípravy a možnosť kedykoľvek prihriať a konzumovať aj neskôr po uvarení je obľúbená aj na Šabat alebo iné sviatky.

Polievka (vývar) :

 

1 ks kurčaťa (alebo sliepka na polievku)
3 ks väčších mrkiev
2 ks petržlenu
1 ks zeleru (môže byť koreň alebo tri kusy stonkového zeleru)
1 ks väčšej cibule
3 ks strúčikov cesnaku
1 ks sušenej papriky (môže byť aj čerstvá, kto má rád aj pikantná)
2 ks stredne veľkých zemiakov
7 ks celého čierneho korenia
3 ks celého nového korenia
2 lyžičky soli
3 lyžičky nasekanej petržlenovej vňate alebo pažítky

 

Kurča alebo sliepku očistíme, zbavíme prebytočného tuku a ak chceme viac diétnu polievku, tak aj kože. Zeleninu očistíme a umyjeme a ak máme príliš veľké kusy, tak ju pokrájame. Zelenina by nemala byť nakrájaná na príliš malé kusy, aby sa nerozvarila. Kurča alebo sliepku vložíme do dostatočne veľkého hrnca, zalejeme vodou (vody toľko, aby sa nám do hrnca vošla aj zelenina), zakryjeme pokrievkou a privedieme do varu. Po zovretí pozbierame z vrchu penu (obsahuje zbytky krvi), pridáme zeleninu a koreniny. Varíme na miernom ohni približne 2½ až tri hodiny. Po uvarení zeleninu vyberieme, mrkvu a petržlen nakrájame na menšie kúsky. Polievku scedíme do druhého hrnca a nasypeme do nej pokrájanú mrkvu a petržlen. Polievku podávame s rezancami alebo macesovými knedličkami, ktoré ku Goldene jojch neodmysliteľne patria. Pred podávaním nasypeme do polievky nasekaný petržlen alebo pažítku podľa chuti.

Macesové knedličky :

 

3 ks vajíčok
½ lyžička soli
¼ lyžičky mletého zázvoru
macesová múka (treba ju pridávať podľa hustoty cesta)

 

Vajíčka rozšľaháme (bielka a žĺtka spolu), pridáme soľ a závor a dobre premiešame. Postupne prisypávame macesovú múku podľa hustoty cesta a dôkladne miešame. Múku pridávame opatrne tak, aby nebolo cesto príliš riedke (knedličky by sa rozvarili), ale ani príliš husté (knedličky by boli po uvarení príliš tvrdé). Takto pripravené cesto necháme stáť minimálne ½ hodiny. Z odstáteho cesta tvarujeme guľky, ktoré vkladáme do vriacej vody. Počkáme, kým guľky nezačnú plávať na hladine, povaríme ešte 3-4 minúty a vyberieme ich von. Uvarené knedličky môžeme vložiť do odcedenej polievky alebo zvlášť na misu, aby si každý zobral podľa chuti.

 

Studený macesový koláč

[mliečne]

Aj keď tento koláč by možno neprešiel najprísnejším skrutíniom ortodoxných obcí pre pesachové pokrmy, predsa len je pripravovaný samozrejme bez kvásku, ale aj múky a vajec. Jeho hlavnou výhodou je, že jeho príprava netrvá dlho a nepečie sa. Ak by ste pre akúkoľvek príčinu pochybovali o jeho vhodnosti pre Pesach, môžete si ho pripraviť napríklad na Šavuot.

 

5 ks plátkov obdĺžnikového macesu
250 g kyslej smotany (môže byť aj biely jogurt)
1 balíček vanilkového cukru
nastrúhaná kôra z polovičky chemicky neošetrovaného citróna
1 šálka ovocného džemu (ríbezľový alebo iný kyslejší podľa chuti)
1 lyžica rumu

 

Najprv rozmiešame smotanu alebo jogurt s vanilkovým cukrom a citrónovou kôrou a džem s rumom. Do primerane veľkej nádoby (najlepšie veľkosti a tvaru macesového plátku, aby sme maces nemuseli olamovať) vložíme na spodok prvý plát macesu. Na tento prvý maces rozotrieme pripravenú smotanu alebo jogurt s cukrom a citrónom (polovicu z prichystanej zmesi) a prikryjeme druhým macesom. Na ten potom rozotrieme ovocný džem (opäť polovicu z predpísanej dávky) a opäť prikryjeme plátkom macesu. Potom rozotrieme na maces ostatok zmesi, prikryjeme plátkom macesu a rozotrieme druhú vrstvu džemu. Na koniec prikryjeme džem posledným macesom. Nádobu dobre uzavrieme a necháme v chladničke cez noc, aby maces nasiakol a zmäkol.