Recepty na Purim

Purim

 

Purim je Esteriným sviatkom a jednou z typických purimových tradícií je rozdávať jedlo. Aj preto je veľa receptov zameraných na malé koláčiky alebo dlhšie skladovateľné jedlá, ktoré možno zabalené nikomu podarovať alebo poslať.

 

Hamentašen

[mliečne]

Azda najtypickejším koláčom Purimu sú tzv. hamentašen. Samozrejme hamen nie je odvodené od ham – šunka, ale od Hamana, ktorý je najnegatívnejšou postavou purimového príbehu. Tvar koláčikov (preložený trojuholník) má pripomínať Hamanovu (nech je jeho meno vymazané na veky) trojbokú čiapku, ktorú nosil.

Cesto :

 

100 g rastlinného tuku na pečenie
45 g hnedého cukru môže byť aj biely kryštáľový
70 g medu
2 ks vajíčok
1 balíček vanilkového cukru
340 g hladkej múky
½ lyžičky prášku do pečiva

Plnka :

 

¼ šálky vody
150 g cukru
200 g maku
1 ks vaječného bielka
1 balíček vanilkového cukru
citrónová šťava z polovice citróna
pomarančová šťava z polovice pomaranča
1 lyžica rumu
¼ lyžičky škorice
1 šálka marhuľového džemu
50 g masla

Príprava cesta :

Maslo zmiešame s cukrom a medom. Pridáme vymiešané vajíčka a vanilkový cukor, všetko poriadne premiešame a nakoniec postupne vmiešame preosiatu múku. Vymiešané cesto necháme 2-3 hodiny v chladničke (najlepšie cez noc). Potom cesto vyvaľkáme tak na hrúbku 4 mm a vykrajujeme kolieska, ktoré budeme plniť plnkou a prekladať do trojuholníkov, tak aby bolo plnku čiastočne vidieť.

Príprava plnky :

Plnku si pripravíme s určitým predstihom, aby bola pri plnení koláčikov už vychladnutá. Za stáleho miešania, na miernom ohni, zmiešame v hrnci mak, cukor a vodu. Pridáme vaječné bielko a vanilkový cukor a dobre premiešame. Postupne pridávame citrónovú a pomarančovú šťavu, rum a škoricu. Plnku stále miešame na miernom ohni. Pridáme marhuľový džem (slivkový je tiež dobrý, dokonca ešte tradičnejší ako marhuľový) a riadne premiešame. Na záver pridáme maslo, počkáme, kým sa roztopí a plnku privedieme do varu. Potom ju odsunieme a necháme vychladnúť.

Cesto si rozvaľkáme až tesne pred plnením. Vykrojené kolieska primerane plníme a prekladáme tak, akoby sme z koliesok vytvárali trojuholníky. Jednotlivé strany prekladáme tak, aby bolo plnku v strede vidieť, ale aby sa nám počas pečenia nevylievala von z koláčikov. Naplnené a pripravené koláčiky ukladáme na plech, vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 175 °C približne 14 minút alebo kým nezhnednú.