Recepty na Chanuka

Chanuka

 

Aj Chanuka ma svoje typické jedlá, ktoré sa počas oslavy tohto osemdňového sviatku zvyknú pripravovať a konzumovať. Keďže Chanuka – sviatok svetiel je úzko spätý s olejom (ten chýbal do svietnika v chráme a ako zázrakom jednodňové množstvo vydržalo osem dní), aj chanukové jedlá majú vždy nejakú spojitosť s olejom a väčšinou sú to pečené alebo fritované pochúťky.

 

Latkes (zemiakové placky)

[parve]

Latkes sú asi najtypickejším chanukovým jedlom. Už ich príprava umocňuje atmosféru Chanuky a dokonca existujú humorné pesničky, ktoré využívajú v texte spojenie flip-flop (čo by malo reprezentovať zvuk spojený s prevracaním placiek na panvici). Z pohľadu nášho regiónu sa samozrejme židovská jedinečnosť latkes stráca, keďže zemiakové placky, či už pod menom haruľa, podlesníky atď., sú považované za typické slovenské jedlo.

 

6 ks väčších zemiakov
2 dcl oleja na vysmážanie
1 lyžička soli
¼ lyžičky čierneho korenia
1 ks vajíčka
1 lyžička majoránky alebo bazalky
2-3 ks strúčikov cesnaku
2 lyžice macesovej múky

 

Zemiaky nastrúhame na jemnom strúhadle. Prelisujeme do nich cesnak, pridáme soľ, koreniny a celé vajíčko a dobre premiešame. Pridáme múku a opäť dobre premiešame. Na panvici si rozpálime olej na vysmážanie (môže byť aj olivový, určený na tepelnú úpravu) v primeranom množstve, ale v zásade len toľko, aby sa nám placky nelepili na panvicu. Potom naberačkou dávkujeme zemiakové cesto na panvicu tak, že cesto na panvici roztiahneme do tvaru placky a do zlatista opekáme na oboch stranách. Postupne takto pripravíme niekoľko kusov latkes.

 

Tradičné chanukové šišky

[parve]

Okrem Latkes sú druhým najtypickejším jedlom Chanuky šišky. Sú tradičným jedlom sefardských, ale aj poľských a stredoeurópskych Židov a tešia sa veľkej obľube aj v samotnom Izraeli.

 

1 kg polohrubej múky
200 g cukru
1 balíček vanilkového cukru
1 lyžička soli
1 ks vajíčka
60g kvasníc
voda alebo sójové mlieko
olej na vysmážanie

 

Zmiešame všetky ingrediencie okrem vody a kvasníc. Z kvasníc si pripravíme kvások v teplej vode s troškou cukru. Kvások pridáme do cesta a začneme ho pomaly miesiť. Ak používame elektrický mixér, používame metličky (háky) na miesenie cesta. Postupne pridávame vodu alebo sójové mlieko, až kým nevypracujeme cesto, ktoré sa dá ľahko dostať z misy, ale už trochu lepí. Cesto necháme vykysnúť do dvojnásobného objemu, potom ho stlačíme naspäť na spodok misy (stačí úder rukou do stredu cesta) a necháme ho opäť vykysnúť na dvojnásobný objem. Medzitým si rozpálime olej na teplotu vhodnú pre vysmážanie. Keď už cesto druhýkrát vykyslo, začneme tvarovať šišky ľubovoľného tvaru a fritujeme ich na oleji do zlatista z oboch strán. Po vysmažení ich vyberieme a ukladáme na savý papier, aby sa z nich odstránil prebytočný olej.