Recepty na Roš-ha-šaná

 Roš ha-šana

 

Ako pre každý sviatok aj pre Roš ha-šana alebo židovský Nový rok sú samozrejme typické niektoré druhy jedál a potravín, ktoré majú v tradícii židovskej kuchyne patričnú symboliku. Základom jedál konzumovaných na Roš ha-šana sú jablká, mrkva a med. Potraviny by mali byť sladké, a tak indikovať sladký celý nasledujúci rok. Z ovocia je populárne najmä granátové jablko, ktoré skrýva obrovské množstvo zrniečok a evokuje „plodný“ nový rok. Typická pre oslavu Nového roku je aj okrúhla chala (chlieb konzumovaný najmä počas šabatu), viac osladená ako počas celého roku, ktorá práve svojim tvarom a chuťou symbolizuje nekonečný kruh a taký, nikdy nekončiaci a sladký, nech je aj nový rok.

 

Mrkvové tzimes

[mliečne]

Tzimes patria k najsladším židovským jedlám. Ich názov je odvodený pravdepodobne od cinnamon (škorica). Výraz tzimes je v jidiš populárny aj v rôznych frázach poukazujúcich na zdĺhavý alebo časovo náročný proces, pretože pripraviť chutné tzimes chvíľu trvá. Okrem (pre Roš ha-šana) požadovanej sladkosti, aj samotná mrkva má symbolický význam. Názov pre mrkvu v jidiš – meren znamená aj zväčšiť a my chceme, aby boli všetky dobré veci v budúcom roku ešte väčšie ako v tom predchádzajúcom.

 

1 kg mrkvy
2 lyžice masla
1 lyžička soli
1 lyžička cukru
1 lyžica medu
½ lyžičky mletej škorice
2 lyžičky pomarančovej šťavy

 

Nakrájajte mrkvu na primerane veľké kolieska a narýchlo osmažte na rozpustenom masle (môže byť aj olej). Zalejte vodou tak, aby bola mrkva akurát zakrytá, pridajte med, škoricu, soľ, cukor a varte, až kým nebude mrkva mäkká alebo voda takmer vyvarená. V prípade potreby môžete priebežne dolievať vlažnú vodu (ak je mrkva stále tvrdá aj po vyvarení vody). Pred podávaním polejte pomarančovou šťavou, pokvapkajte citrónom a pridajte cukor alebo med podľa chuti. Pre rôzne variácie môžete nahradiť cca. jednu tretinu mrkvy jablkami (pridajte k mrkve, až keď je už takmer uvarená) alebo ananásom. Podľa chuti môžete pridať orechy, sušené ovocie atď. Tzimes sa dajú robiť naozaj na milión spôsobov.

 

LEKACH (Medovník)

[mliečne]

Lekach je tradičným koláčom východoeurópskych Židov, ktorý sprevádza oslavu Roš ha-šana a svojou sladkosťou opäť navodzuje atmosféru sladkého a dobrého nového roku. Okrem Roš ha-šana je obľúbeným koláčom aj iných osláv ako narodeniny, svadby atď.

 

1 šálka čiernej kávy dostatočne silnej na získanie kávovej chuti koláča
2 lyžice masla
480 g medu (1¾ šálky)
4 ks vajec
4 lyžice rumu alebo kóšer brandy (u nás ťažko dostupné)
225 g hnedého cukru
4 lyžice olivového oleja vhodného na tepelnú úpravu
470 g hladkej alebo špeciálnej perníkovej múky
3 lyžičky prášku do pečiva
1 lyžička jedlej sódy
1 lyžička mletej škorice
1 lyžička perníkového korenia (mleté klinčeky, muškátový oriešok, zázvor)
1 šálka sušených hrozienok
1 šálka posekaných vlašských orechov
2 lyžice kandizovanej citrónovej kôry alebo ovocia
nastrúhaná kôra z polovice citróna (chemicky neošetreného)

 

Rozpustite med v káve, nechajte prejsť varom a dajte bokom pre neskoršie použitie. Keď zmes vychladne pridajte rum alebo brandy (nemusí sa, ale odporúčam). Rozšľahajte vajíčka (žĺtky a bielka spolu) za postupného pridávania oleja. Striedavo pridávajte do rozšľahaných vajíčok preosiatu múku s práškom do pečiva a sódou a kávu s medom a rumom. Nakoniec do zmesi pridajte korenia, citrónovú kôru, hrozienka, orechy a kandizované ovocie (hrozienka, orechy a kandizované ovocie, pred zamiešaním do cesta, premiešajte v múke, obalené potom neklesnú na spodok koláča). Vylejte pripravenú zmes na vymastený, papierom vystlaný plech. Pečte pomaly pri teplote 170 – 175 °C, približne 60 minút. Podávajte vychladnuté na druhý deň. Podľa chuti môžete perník natrieť ovocným džemom alebo poliať sirupom.