Recepty na Šabat

Šabat

Typickým znakom pre šabatové jedlá je, že sa pripravujú pred šabatom, keďže počas šabatu nie je dovolené variť, ani prihrievať jedlo. Asi najznámejším jedlom šabatu je šolet, strukovinové jedlo, kombinované s mäsom, ktoré pri správnom uskladnení vydrží teplé až do soboty obeda.

Aj keď hovoríme o šolete ako o typickom šabatovom jedle, je to pravda len čiastočne, pretože tradičné jedlá šabatu sa líšia od obce k obci a napríklad u sefardských Židov majú úplne iné tradičné šabatové jedlá ako u aškenázskych. Väčšinou však bývajú šabatové jedlá také, ktoré sa pomaly postupne varia a dlho vydržia byť teplé z už spomínaného dôvodu problematického varenia a prihrievania počas šabatu.

 

Gefilte fish

[parve]

Gefilte fish je jedno z tradičných šabatových jedál u stredoeurópskych Židov, pripravované z bielych rýb ako je kapor alebo šťuka. Je to jedlo, ktoré môžeme označiť za parve (ani mlieko, ani mäso), a preto je vhodné ako predjedlo, či už pred mliečnym alebo mäsovým pokrmom. Symbolicky môžeme hovoriť o rybách ako o niečom, čo nie je objektom „zlých síl“, a preto sú vhodné pre konzumáciu počas šabatu.

 

600 g na malé kúsky nakrájaného alebo mletého rybacieho mäsa (2/3 kapor a 1/3 šťuka)
2 ks na drobno nakrájané stredne veľké cibule
30-60g macesovej múky, treba odhadnúť podľa hustoty konečnej zmesi
3 ks rozšľahané vajíčka
½ lyžičky čierneho korenia, resp. podľa chuti
2 lyžičky soli, resp. podľa chuti
3 lyžičky cukru (nemusí byť, ak nemáte radi sladkú rybu)
1-2 ks stredne veľkej mrkvy
1-2 ks stonky zeleru alebo zelerovú vňať
1 ks celej olúpanej cibule
1 lyžičku soli
3 ks strúčikov cesnaku
¼ lyžičky čierneho korenia
¼ lyžičky cukru (nemusí byť)

 

Skombinujte prvých sedem ingrediencií dokopy a vymiešajte z nich primerane husté cesto, podobné ako pri macesových guľkách. Dajte ostatných sedem ingrediencií do vody v nízkom hrnci a priveďte do varu. Navlhčite si dlane a z pripraveného cesta formujte rybacie guľky alebo rolky. Jemne ich vkladajte do variaceho sa nálevu. Nálev by siahať maximálne v do polovice nízkeho hrnca. Nechajte variť na miernom ohni jeden a pol hodiny. Podávajte teplé alebo studené s nakrájanou zeleninou, podľa chuti, z nálevu.

Šolet

[mäsové]

Šolet je jedlo, ktoré je známe od nepamäti a stretávame sa s ním najmä u aškenázskych Židov. Je o ňom dokonca aj zmienka v Talmude, kde sa spomína pod menom chamin – teplý. Iné zdroje uvádzajú pôvod z francúzskeho slova chaud – horúci, ale zaujímavý je aj názor, že šolent (jeden z názvov pre šolet) pochádza z jidiš, kde sa foneticky podobá na šul – end (koniec učenia), čo by znamenalo, že sa konzumoval po skončení ranných sobotňajších bohoslužieb v synagóge. Pripravoval sa pred šabatom a rôznymi spôsobmi (pod perinou, v peci u miestneho pekára atď.) sa uchovával teplý až do soboty obeda. Akokoľvek šolet je síce výborné, ale nie moc diétne jedlo.

 

1 šálka bielej prípadne strakatej fazule
¾ šálky stredne veľkých jačmenných krúp
2 lyžičky soli
2 lyžice oleja alebo husacej masti
1 ks veľkej cibule
5 ks strúčikov cesnaku
½ lyžičky mletého zázvoru
½ lyžičky čierneho korenia
2 ks väčších husacích stehien
mäsový vývar (môže byť aj voda) na varenie a podlievanie

 

Na oleji alebo husacej masti opečieme, na malé kúsky pokrájanú, veľkú cibuľu. Opečenú cibuľu preložíme do zapekacej misy (kameninovej nádoby), pridáme fazuľu (namočenú vo vode min. 24 hodín pred varením), soľ, čierne korenie a mletý zázvor. Zalejeme vývarom alebo vodou a varíme, na miernom ohni, najlepšie v rúre, až kým je fazuľa takmer mäkká (môže sa stať, že aj 2 hodiny, podľa tvrdosti fazule). Potom pridáme jačmenné krúpy a varíme ešte ½ až ¾ hodinu. Kontrolujeme vodu v nádobe a priebežne dolievame vývar alebo vlažnú vodu. Počas varenia fazule zvlášť upečieme husacie stehná, takmer na hotovo. Po dovarení fazule a krúp tieto prelejeme husacou masťou, ktorú máme zo stehien (pre „dietnejší šolet tento krok vynecháme a masť zjeme neskoršie s chlebom), položíme upečené stehná na fazuľu s krúpami a necháme ešte chvíľu zapiecť do chrumkava. Podávame hneď alebo na druhý deň. V správnej nádobe a pri správnom uskladnení naozaj vydrží teplý aj 24 hodín.

 

Ryžový kugel (židovský ryžový nákyp)

[mliečne]

Kugel môže dobre poslúžiť ako šabatový zákusok, aj keď sú variácie aj sladké, aj slané. Názov kugel nepochádza z nemeckého kugel – guľa (v konečnom dôsledku koláč ani nemá tvar gule), ale s najväčšou pravdepodobnosťou z hebrejského agol – kruh, kruhový. Je to tradičné slávnostné jedlo a pripravuje sa naozaj mnohorakými spôsobmi, ako cibuľový, zemiakový, kapustový, ryžový atď.

 

1½ šálky lúpanej ryže
¼ lyžičky soli
6 ks vajec
70 g práškového cukru
3 ks stredne veľkých jabĺk
1 šálka sušených hrozienok
2 lyžičky mletej škorice
5 lyžíc rozpusteného masla
¼ šálky nasekaných vlašských orechov
nastrúhaná kôra z jedného citróna (chemicky neošetreného)

 

Pätnásť minút (alebo kým nie je takmer mäkká) povaríme ryžu v mierne osolenej vode. Scedíme, necháme ju trochu vyschnúť a vychladnúť. Vyšľaháme vajíčka s cukrom do peny (môžeme vyšľahať s cukrom len žĺtky a bielky samostatne na sneh). Do vyšľahaných žĺtkov pridáme olúpané a na kúsky nakrájané jablká, škoricu, citrónovú kôru, prepláchnuté hrozienka, rozpustené maslo a vlašské orechy. Zľahka premiešame, pridáme vyšľahaný sneh a opäť ešte ľahšie premiešame. Zmes vyklopíme do pripravenej vymastenej zapekacej misy (okrúhleho tvaru) a v rúre necháme piecť pri 170 – 180 °C približne 40 minút. Podávame s ovocným šalátom alebo poliate ovocným sirupom.