Každoročná spomienka na obete holokaustu a stretnutie rodákov, ktorých viažu so Žilinou rôzne spomienky, sa konali 27. – 28. 6. 2009. Ani hospodárska a finančná kríza neodradili mnohých, od Izraela až po Kanadu, od účasti na stretnutí a spomienkovej slávnosti.
Už v sobotu sme sa stretli v synagóge na Dlabačovej ulici na prednáške p. Holänderovej, ktorá na príbehu svojej rodiny pútavým spôsobom predstavila osudy považských Židov od ich príchodu na územie dnešného Slovenska, až po súčasné osudy mnohých, ktorí dnes žijú roztrúsení po celom svete.
Príjemnou súčasťou stretnutia bol aj predaj čerstvo vydanej knihy „Židia v Žiline“ spojený s autogramiádou.
Sobotný večer potom už patril neformálnym rozhovorom a spomínaniu na časy dávne, ale aj nedávne, pri príjemnom posedení v hoteli Polom.
Spomienka na obete holokaustu začala v pietnej miestnosti židovského cintorína v Žiline, ktorej steny sú popísané menami tých, ktorí hrôzy vojny neprežili, či už v koncentračných táboroch alebo padli v boji po boku tých, ktorí bojovali proti fašizmu. Z významných hostí treba spomenúť jeho excelenciu Zeva Bookera, veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku, p. Chaima Leviho, konzula štátu Izrael na Slovensku, p. Juraja Blanára, predsedu Žilinského samosprávneho kraja, p. Ivana Harmana, primátora mesta Žilina, p. Martina Rodana, honorárneho konzula Slovenska v Izraeli a p. Pavla Mešťana, riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave.
Ako tradične, spev žalmov a modlitieb v podaní Juraja Neufelda so synom z Brna, dopĺňaný triom speváčok tiež z Brna, otvoril spomienkovú slávnosť, na ktorej so svojimi prejavmi vystúpili p. Pavel Frankl, predseda židovskej obce v Žiline (celý text príhovoru) a p. Martin Rodan, slovenský konzul v Izraeli (celý text príhovoru). Tak ako po minulé roky, aj tento rok, p. Ariel Klien postupne zapálil sedem sviečok za zavraždených a umučených starých rodičov, rodičov, súrodencov, priateľov, susedov, 1,5 milióna nevinných detí a za tých, ktorí počas vojny riskovali svoje životy, aby zachránili svojich spoluobčanov židovskej národnosti. Modlitbu za všetky obete predniesol rabín Zev Stiefel z Piešťan, ktorý sa stará aj o našu kehilu.
Účastníci tryzny sa potom presunuli k pamätníku obetí holokaustu v Žiline Záriečí, ktorý stojí neďaleko miesta zberného tábora, odkiaľ sa viac ako 26 000 slovenských Židov vydalo na „Cestu bez návratu…“. Po slovenskej a izraelskej hymne položili vence k pamätníku primátor Žiliny Ivan Harman a veľvyslanec štátu Izrael Zev Boker. V prejavoch, ktoré mal pán primátor (celý text príhovoru), následne jeho excelencia veľvyslanec a na záver hlavný predstaviteľ Cirkvi bratskej v Žiline, zazneli slová odsúdenia toho, čo sa stalo, ale aj slová nádeje, že nedopustíme, aby sa niečo tak tragické ako holokaust mohlo zopakovať.
Všetkým, ktorí sa spomienkovej ceremónie zúčastnili patrí naša vďaka a uznanie.
Židovská náboženská obec Žilina